Pojištění na dlouhodobé cesty

Pokud se chystáte na delší cestu do zahraničí, je třeba si nejdříve stanovit, zda je tato cesta za účelem turismu nebo jste např. vyslání na dlouhodobou pracovní cestu. Pokud chcete na delší dobu vycestovat jako turista, bude vám stačit klasické pojištění dlohodobých pobytů pro turistické účely. Jedete-li však do zahraničí pracovně, je třeba si sjednat pojištění pro pracovní typ cesty. Pokud by se vám něco stalo a měli byste pouze “turistickou” variantu pojištění pro dlouhodobé cesty, pojišťovna by vám zdravotní péči neuhradila. Pojišťovny proto ve své nabídce mají buďto připojištění pro pracovní cesty nebo speciální produkty vztahující se k dlouhodobým cestám do zahraničí. Některé pojišťovny také nabízejí produkty pro mladé lidi, kteří chtějí vycestovat za studiem nebo jako au pair. V závislosti na výši pojistných limitů a také na tom, zda pojištění sjednáváme pouze pro evropské státy nebo celý svět, můžeme počítat s různými částkami pojistného. U nižších limitů a území Evropy se budeme pohybovat mezi 5 až 8 tisíci korun. U varianty s nejvyššími limity a územím celého světa nás pojistné může přijít až na 25 tisíc korun.

Pokud se chystáte na cestu v délce 6 měsíců a delší, můžete se odhlásit od povinného zdravotního pojištění v ČR. Takto můžete učinit před vycestováním u své zdravotní pojišťovny a ušetřit tím minimálně 5 tisíc korun.

Je dobré si také uvědomit, co vám žádná pojišťovna nepojistí. Zvláště u dlouhodobých pobytů v zahraničí se může některá z vyloučených pojistných události přihodit. Pojišťovna vám neuhradí preventivní ani kontrolní prohlídky. Různá očkování, léčení duševních poruch, pohlavních nemocí si budete muset uhradit ze svého. Se zubní péči můžete počítat pouze v akutních případech, kdy vám bude poskytnutá první pomoc za účelem odstranění náhle vzniklé bolesti. Pojišťovny také nehradí náklady na péči související s těhotenstvím – interrupce, jakékoliv komplikace po 6 nebo 7 měsící těhotenství, porod, umělé oplodnění nebo antikoncepce.