Evropský průkaz zdravotního pojištění

Ano, je to ta modrá kartička, kterou už zřejmě všichni máte ve svých peněženkách. Tento průkaz je sjednocený vzhledem i obsahem informací tak, aby mohl být použitelný v kterékoliv zemi Evropské unie. V cizině tímto průkazem prokazujete, že jste v ČR pojištění u veřejné zdravotní pojišťovny a máte tak nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči.

V případě náhlého onemocnění či úrazu předložte Evropský zdravotní průkaz a bude Vám ve většině případů zaplaceno ošetření nebo léčba skrze místní systém zdravotního pojištění. Je třeba samozřejmě počítat s tím, že budete platit stejnou spoluúčast jako místní obyvatelé. V některých státech jako například Belgie, Francie či Lucembursko si budete muset ambulantní ošetření zaplatit sami a s účtem pak zajít na tamní zdravotní pojišťovnu.

Pokud se tedy rozhodnete spoléhat na Evropský zdravotní průkaz, přibalte si sebou větší obnos hotovosti, protože se také může stát, že za lékařské ošetření budete muset zaplatit v hotovosti. Po návratu do Česka požádáte svoji zdravotní pojišťovnu o proplacení účtu – ta vám však proplatí pouze část výdajů na zdravotní péči – odečte totiž spoluúčast. Zde je řešením komerční cestovní pojištění, kdy v případě, že si budete muset lékařskou péči zaplatit v hotovosti, vám bude proplácena celá částka.

Asi největší hrozbou pro turisty, kteří spoléhají na Evropský zdravotní průkaz by mělo být riziko repatriace – neboli navrácení zraněného zpět do vlasti. Tyto náklady nejsou propláceny z veřejného pojištění a náklady na převoz sanitkou můžou přesáhnout 60 tisíc korun, přeprava leteckým speciálem se může vyšplhat až na 300 tisíc korun.

Evropský zdravotní průkaz nelze použít v případě, že jedete do ciziny pracovat. Českým pojištěncem jste totiž do okamžiku, než v jiném státu EU začnete vykonávat výdělečnou činnost – tím se poté stáváte pojištěnci daného státu, kde je práce vykonávána.